Kocie zwyczaje

Dlaczego mój kot mnie gryzie?

Koty są jednymi z najbardziej niezależnych oraz tajemniczych zwierząt domowych. Behawioryści oraz weterynarze mają niejednokrotnie problemy z wytłumaczeniem kocich zachowań. Nie ma dwóch takich samych kotów. Jedną z najbardziej skomplikowanych zagadek jest, dlaczego mój kot mnie gryzie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników.

Czy kot chce zrobić mi krzywdę?

Raczej nie! Zdaniem specjalistów, kociaki rzadko nas podgryzają w celu zranienia. Jeżeli kot podczas pieszczot nagle ugryzie, może to oznaczać, że:

  • kot chce pokazać swoją dominację,
  • nie podobają mu się pieszczoty,
  • okazują swoją miłość,
  • dobraliśmy złą technikę głaskania,
  • jest zmęczony i marzy jedynie o drzemce,
  • jest chory,
  • lub po prostu chce się bawić.

Czyli nie ja tu rządzę?

Koty są gatunkiem niezwykle terytorialnym – nieistotne, czy chodzi o małe mieszkanie, duży dom, podwórko, czy działkę. Kot zawsze będzie próbował okazywać swoją dominację nad innymi istotami. Pupil podczas głaskania może poczuć się zdominowany, a szybkim ugryzieniem przejmuje kontrolę nad sytuacją. To koty najczęściej stawiają warunki relacji z człowiekiem.

Czy kot może nie lubić pieszczot?

Ze zwierzętami domowymi jest jak z ludźmi. Jeden lubi ciągłe pieszczoty, potrzebuje ciągłego kontaktu z kimś oraz nieustannej stymulacji, a drugi uczucia okazuje w inny sposób, nie lubi dotyku. Jest to całkowicie normalne i nie ma czym się martwić. Koty to puchate indywidualności.

Jednak możliwe jest także, że kot nie lubi pieszczot przez doświadczenia z przeszłości. Jeżeli pupil jako mały kociak nie był często brany na ręce, nie miał kontaktu z człowiekiem, to jest nieprzyzwyczajony do dotyku, więc naturalne, że tego nie lubi. Wówczas uzbrajając się w cierpliwość, można nauczyć podopiecznego pieszczot.

Kocia miłość… czasem boli

Jeżeli ugryzienie jest bardzo delikatne i kot zahacza tylko ząbkami o skórę, to znaczy, że chce okazać sympatię. Z racji, że kot nie ma wielu możliwości komunikacji z opiekunem, stosuje technikę, której nauczył się od matki. Kocia mama podczas pielęgnacji dzieci, liżąc im futerko, lekko skubie je zębami. Jeżeli Twój przyjaciel w ten sposób Cię podgryza, oznacza to, że Ci ufa oraz czuje się przy Tobie bezpiecznie.

Jak powinno się głaskać kota?

Kot tak jak człowiek na całym swoim ciele ma zakończenia nerwowe. Przykładowo podstawa ogona jest miejscem przeciążenia sensorycznego i dłuższe głaskanie w tym miejscu może wywołać nieprzyjemne uczucie (coś pomiędzy łaskotaniem a lekkim bólem). Kot może ugryźć również, gdy jest głaskany za mocno, pod włos lub zbyt długo.

Pamiętajmy też, że koty śpią od dwunastu do szesnastu godzin na dobę. Nikt nie ma ochoty na pieszczoty, będąc zmęczonym. Kot w czasie pieszczot może nagle poczuć znużenie i potrzebę odpoczynku. Ugryzienie jest sposobem komunikacji.

Czy chory kot może ugryźć?

Podczas choroby skóra robi się bardziej wrażliwa na dotyk. Nawet lekki nacisk może wywołać ból. Jeżeli Twój kot był pieszczochem i nagle stroni od głaskania oraz przytulania, może to oznaczać, że czuje dyskomfort, dlatego unika dotyku. Nadwrażliwość na dotyk mogą powodować najróżniejsze choroby. W takich wypadkach najczęstszymi przyczynami są zapalenie stawów, rany na ciele, ból brzucha i problemy z wypróżnianiem.

Jeżeli Twój kot podczas zabawy niejednokrotnie potrafi Cię stosunkowo mocno ugryźć, a na domiar złego podrapać, oznacza, że prawdopodobnie jest to skutek nieprawidłowej socjalizacji. Pupil wówczas gryzienie i wbijanie pazurów odbiera jako świetną zabawę. Wynika to najczęściej ze zbyt wczesnego odebrania kociaka od matki oraz z przyzwyczajenia do zbyt agresywnej zabawy.

Na szczęście problem można łatwo rozwiązać. Jeżeli pupil ugryzie podczas zabawy, należy ją jak najszybciej przerwać oraz zacząć ignorować niepożądanie zachowanie. Ważne jest również nagradzanie przyjaciela za dobre zachowanie.

A jak rozpoznać zbliżające się kocie ugryzienie? Zirytowany zwierzak macha energicznie ogonem z jednej strony na drugą, uderza nim mocno o podłogę albo napina i marszczy skórę. Im zdenerwowanie jest większe, tym ruch ogona szybszy.

Bądź na bieżąco z naszymi wpisami!

Jeśli chcesz być na bieżąco z wpisami blogu Kociarnia.pl, aby nie przegapić żadnych ciekawych kocich informacji, ale również konkursów, promocji i kuponów rabatowych w naszym sklepie, zapisz się do naszego wyjątkowego, kociego biuletynu. Zapewniamy, że warto!

[FM_form id="4"]