Kocie zdrowie

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Jeśli zauważysz, że Twój kot częściej niż zwykle się drapie, istnieje możliwość, że ma on pchły. Pchły to małe pasożyty, nie posiadające skrzydeł, żywiące się krwią swoich żywicieli, najczęściej kotów i psów. Pomimo tego, że pchły mogą być trudne do wykrycia, istnieje kilka charakterystycznych objawów, które pomogą Ci stwierdzić, czy Twój kot ma pchły, czy nie.

Jak rozpoznać, że kot ma pchły?

Jeśli zauważysz pchły na swoim kocie, jest to najbardziej oczywisty znak ostrzegawczy. Pchły to ciemno zabarwione, małe owady, które można zobaczyć pełzające po futrze kota. Znane są z tego, że rozprzestrzeniają choroby. Dodatkowo mogą pozostawiać po sobie tak zwaną “pchlą ziemię”, która składa się z przetrawionej krwi. Jeśli uważasz, że Twój kot może mieć pchły, powinieneś rozczesać jego futro i poszukać takich śladów.

Inną oznaką obecności pcheł jest nadmierne drapanie lub gryzienie skóry. W większości przypadków jest to spowodowane reakcją alergiczną na ślinę pcheł i jeśli nie jest odpowiednio leczone, może spowodować utratę włosów, łuszczenie się skóry, a nawet infekcję. Jeśli zauważysz, że Twój kot uporczywie liże lub gryzie skórę, jest to wyraźny znak, że może mieć pchły.

Ponadto, jeśli widzisz małe czerwone grudki na skórze swojego kota, może to być wskazówka, że jest on gryziony przez pchły. Pchły mają tendencję do gromadzenia się w pobliżu podstawy ogona i szyi, dlatego grudki te są zwykle wykrywane w tych miejscach.

Co robić, gdy kot ma pchły?

Jeśli uważasz, że Twój kot może być zarażony pchłami, powinieneś jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii, aby mógł on postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Weterynarz prawdopodobnie zaproponuje lek miejscowy lub przyjmowany drogą pokarmową, który może być stosowany w celu wyeliminowania obecnych już pcheł i zapobieżenia dalszej infestacji. Aby pomóc w obniżeniu prawdopodobieństwa ponownego zarażenia, konieczne jest całkowite oczyszczenie domu i regularne odkurzanie dywanów i tapicerki.

Świadomość objawów inwazji pcheł i podejmowanie szybkich działań w przypadku stwierdzenia ich obecności może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia kota i uwolnieniu go od pasożytów.

Bądź na bieżąco z naszymi wpisami!

Jeśli chcesz być na bieżąco z wpisami blogu Kociarnia.pl, aby nie przegapić żadnych ciekawych kocich informacji, ale również konkursów, promocji i kuponów rabatowych w naszym sklepie, zapisz się do naszego wyjątkowego, kociego biuletynu. Zapewniamy, że warto!

[FM_form id="4"]