Kocie zdrowie, Kocie zwyczaje

Dlaczego mój kot nie śpi w nocy?

Większość z was wie, że koty generalnie nie są kłopotliwymi zwierzętami, jeśli chodzi o aktywność i hałas, jaki “produkują”. Nie znaczy to jednak, że całe ich życie przebiega w zupełnej ciszy i błogim lenistwie. Pół biedy, gdy twojemu kotu zbierze się na aktywność podczas wolnego popołudnia; gorzej, gdy ma to miejsce w środku nocy.

Przyczyn budzenia się przez kota w środku nocy może być wiele i do każdego przypadku należy podchodzić osobno. Dopiero, kiedy poznamy źródło problemu, będziemy mogli próbować mu zaradzić.

Zmiana miejsca lub inne zamieszanie w życiu kota

Czy w waszym wspólnym życiu nastąpiła ostatnio jakaś znacząca zmiana? Czy przeprowadziliście się w nowe miejsce? Czy właśnie jesteście w środku remontu, przez który przez większość dnia w domu panuje hałas? A może pojawił się nowy partner lub dziecko, zmieniające sposób, w jaki funkcjonujecie?

Nocne hałasowanie zdarza się szczególnie często w przypadku kotów, które dopiero co trafiły do nowego domu. Może to być sama zmiana otoczenia, a może tęsknota za towarzystwem innych kotów, np. współmieszkańców schroniska lub innych kociaków z miotu.

Przyczyny zdrowotne

Zwłaszcza w przypadku starszych kotów powodem nadmiernej aktywności w nocy mogą być zmiany chorobowe. Ból stawów lub któregoś z narządów wewnętrznych (kto miał kiedyś kamienie nerkowe, wie, jak trudno powstrzymać łzy, które same ciekną z bólu – a to schorzenie często trapiące naszych pupili) z pewnością mogą skutkować tym, że kot nie jest w stanie przespać całej nocy.

Problemy ze słuchem lub wzrokiem to kolejne dość oczywiste przyczyny problemów ze snem. Ciemny, mroczny, cichy dom może powodować, że kot nie umie się w nim odnaleźć. Być może nie rozpoznaje znajomych miejsc, albo bezskutecznie szuka bliskiej osoby, potrzebując jej towarzystwa?

U niektórych starszych kotów zauważane są efekty podobne, jakie u ludzi wywołuje choroba Alzheimera. Swego rodzaju demencja powoduje u nich zaburzenia objawiające się wpatrywaniem w wybrany punkt lub wręcz zupełną dezorientacją, co często ma miejsce w nocy. We wszystkich tych przypadkach oczywiście bardzo wskazana będzie wizyta u weterynarza.

Kot chce jeść, kot chce pić!

Zamieszanie, jakie kot sprawia w nocy, może być wywołane inną prawdziwą tragedią – pustą miską! Czy twój kot lubi najeść się przed snem? Jeśli tak, być może uznał, że dzisiejsza kolacja nie była dla niego wystarczająca. Pamiętaj też, by sprawdzić miskę z wodą – kot niezależnie od pory roku powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.

Nocne przeszkadzajki

Jeśli wykluczone są powyższe przyczyny, kolejnej niespokojnej nocy rozejrzyj się uważnie dookoła, nadstaw też bacznie ucha. Czy nie ma czynników, które mogą wybudzać twojego kota ze snu? Może jest to wyjątkowo głośny bojler, może włączająca się przez przejeżdżające samochody lampa oświetlająca podjazd, a może zwierzęta buszujące w wystawionych na zewnątrz koszach na śmieci?

Po prostu… nuda!

To wcale nie taka rzadka przyczyna. Wiele kotów, szczególnie tych prowadzących generalnie dość powolny tryb życia, po spędzeniu większości dnia na leniuchowaniu, w nocy nie ma już potrzeby odpoczynku. Nic więc dziwnego, że nocą “odbijają” sobie dzienny wypoczynek. Mogą chcieć się bawić, mogą pragnąć pieszczot, lub zwyczajnie potrzeba im twojej uwagi.

Każdy z powyższych powodów może się objawiać na różne sposoby. Od głośnego miauczenia, przez deptanie po śpiących domownikach, aż do drapania w drzwi i meble. Trudno nad tym przejść do porządku dziennego (przepraszam, nocnego). Im wcześniej zaczniemy próbować sobie z tym radzić, tym lepiej.

Jak sobie poradzić z kotem, który nie przesypia nocy?

  1. Przede wszystkim upewnij się, że nie wchodzą w grę przyczyny zdrowotne. Jeśli nie umiesz samodzielnie zdiagnozować powodów niepokoju u kota, zabierz go do lekarza weterynarii, by ten osłuchał pupila i ewentualnie zlecił dalsze badania. Przygotuj się do takiej wizyty, przypominając sobie, czy nocna aktywność trwa od kilku dni czy dłużej, jakie posiłki zjada kot i o jakich porach, i czy coś innego w jego zachowaniu nie niepokoiło cię ostatnio.
  2. Jeśli zostaną wykluczone problemy ze zdrowiem, a nieprzesypianie nocy trwa względnie niedługo, spróbuj zignorować nocną aktywność pupila, zwiększając za to czas poświęcony na zabawę z nim w ciągu dnia. Jeśli bowiem celem kota jest zwrócenie na siebie twojej uwagi, a ty każdorazowo będziesz reagować na jego zachowanie, kot osiągnie swój cel i nocne problemy mogą się pojawiać częściej. Zamiast tego, intensywna wieczorna zabawa pozwoli zwierzakowi rozładować energię przed snem i łatwiej przespać całą noc.
  3. Podobnie ma się sprawa z kotem, który miauczy w nocy, uznając, że nie najadł się wystarczająco przed snem. Staraj się nie karmić go “na wezwanie”, za to następnego dnia przestaw mu nieco pory i formę posiłków tak, aby kolacja była nieco obfitsza. Powinno zadowolić to twojego pupila, który dużo spokojniej prześpi noc.
  4. W przypadku zwierzaka, który niepokoi się z powodu zmiany otoczenia lub innych nietypowych okoliczności, możesz zadbać o jego komfort psychiczny, zapewniając mu dłuższą chwilę uwagi przed snem. Jeśli kot ma wyznaczone swoje legowisko, przysuń je blisko swojego łóżka – twoja obecność może pomóc mu stłumić nocny niepokój.

Każdy z naszych pupili jest inny, każdy ma inne potrzeby, zwyczaje i zachowania. Jeśli jednak poświęcisz swojemu ulubieńcowi trochę uwagi, z pewnością dojdziesz do tego, co jest powodem jego nietypowego zachowania i będziesz w stanie rozwiązać problem niepożądanej nocnej aktywności.

Bądź na bieżąco z naszymi wpisami!

Jeśli chcesz być na bieżąco z wpisami blogu Kociarnia.pl, aby nie przegapić żadnych ciekawych kocich informacji, ale również konkursów, promocji i kuponów rabatowych w naszym sklepie, zapisz się do naszego wyjątkowego, kociego biuletynu. Zapewniamy, że warto!

[FM_form id="4"]